FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Buty barefoot - co to, czym się charakteryzują?
Buty barefoot mają za zadanie dawać wrażenie chodzenia boso (ang. bare - goła, naga; foot - stopa). Charakteryzują się anatomicznie ukształtowanym czubkiem oraz szeroką cholewką, która “nie spycha” palców do siebie, ale pozostawia im wystarczająco dużo miejsca. Tylko anatomicznie rozstawiona stopa jest naturalnie stabilna i zapewnia idealne podparcie dla ciała.
Kolejną cechą butów barefoot jest tzw. zerowe nachylenie podeszwy (zero drop) - buty barefoot mają prostą podeszwę i wkładkę. Sprzyja to naturalnej i prawidłowej postawie. Podwyższona część pięty normalnego obuwia zmienia środek ciężkości, a tym samym wpływa na obciążenie i funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego.
Następną cechą butów barefoot jest ich elastyczna podeszwa - miękka i cienka pozwala na naturalnie “odwijany” krok, nieograniczony sztywną podeszwą. Jednocześnie kontakt stopy z podłożem, podobnie jak przy chodzeniu boso, stymuluje podeszwę stopy, która odpowiednio ukrwiona i termoregulowana wzmacnia łuk stopy.
Dlaczego buty barefoot są szerokie?
Buty barefoot są szerokie, ponieważ palce u stopy są naturalnie szeroko rozstawione, aby zapewnić ciału odpowiednie podparcie i stabilność. Zwykłe obuwie eliminuje tę funkcję, a organizm musi wtedy bardziej angażować inne, nienaturalne mechanizmy stabilizujące, które mogą prowadzić np. do bólu pleców.
Dlaczego cienka podeszwa jest dobra?
Cienka podeszwa pozwala podeszwie stopy wyczuwać podłoże nawet w założonym bucie. Umożliwia aktywną pracę mięśni stopy, a tym samym rozwój i wzmocnienie. Stopa składa się z 26 kości, 33 stawów oraz ponad 100 mięśni i przyczepów. Służą jako amortyzator i stabilizator chodu i postawy człowieka. I podobnie jak inne grupy mięśniowe ciała, stopa do swojego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio rozwiniętych i wzmocnionych mięśni.
Co to jest “zerowy spadek” podeszwy?
Ten termin oznacza zerowe (czyli jego brak) nachylenie podeszwy od palców do pięty. Od urodzenia stopa jest naturalnie przyzwyczajona do prawidłowego funkcjonowania bez podparcia i uniesienia pięty. Podwyższona pięta lub wzmocniona podeszwa powoduje przesunięcie środka ciężkości, a co za tym idzie wymusza zmiany w funkcjonowaniu układu mięśniowo-szkieletowego i powoduje obciążenie innych stawów i inne ułożenie ciała. Wpływa również na skrócenie ścięgna Achillesa.
Czym jest zapas przy wybieraniu rozmiaru?
Zapas to różnica między wewnętrzną długością buta a zmierzoną długością stopy. Wolna przestrzeń wewnątrz buta przed palcami jest ważna dla naturalnego ruchu stopy. Podczas samego kroku palce są obciążone, a podeszwa nieznacznie się rozszerza, dlatego stopa potrzebuje trochę więcej miejsca = zapasu.
Jak duży powinien być zapas w bucie?
Minimalny zapas dla butów zamkniętych to 3-4 mm, w przeciwnym razie but jest de facto mały i nie ma miejsca na odwijanie kroku. U dzieci, którym stopa rośnie szybko, warto kupować buty z zapasem ok. 10-12 mm. Dla pierwszych butów dziecka i tych z odkrytymi palcami rezerwa powinna wynosić mniej, ok. 5-7 mm. U dorosłych nadmiar powinien wynosić 4-6 mm (mniej w sandałach), a w butach do biegania aż ok. 1 cm. Nie dotyczy to oczywiście butów na szerokość, tu wystarczy zapas 2-3 mm.
Czym jest “palec dominujący”?
Zdarzają się takie stopy, gdzie największy palec nie jest równocześnie najdłuższym, a drugi i trzeci palec przerosły go o 20-30%. Taka stopa potrzebuje wystarczająco dużo miejsca na czubku, aby dominujący, czyli najdłuższy, palec nie był zdeformowany i zepchnięty w kierunku pozostałych palców.
Buty barefoot - od jakiego wieku zacząć nosić?
Buty barefoot można zacząć nosić w dowolnej chwili - od dzieciństwa do starości. Dla początkujących polecamy takie modele butów barefoot, których podeszwa ma 4-5 mm - można też na początku pozostawić w bucie wyjmowaną wkładkę. Nosząc buty barefoot obserwuj jak reaguje twoje ciało. Z biegiem czasu poradzisz sobie z dłuższymi odcinkami do przejścia z jeszcze cieńszą podeszwą i jeszcze twardszą powierzchnią.
Jakie buty dla dziecka wybrać na pierwsze kroczki?
Nie spiesz się. Dzieciom od początku wystarczą skarpetki antypoślizgowe, zwykłe skarpetki czy skórzane kapcie, które są idealne na czas, kiedy dziecko łączy chodzenie ze wspinaczką i czworakowaniem.
Pierwsze buty powinny być jak najbardziej miękkie, bardzo łatwe do zginania we wszystkich kierunkach, niskie, aby kostka mogła w pełni pracować. Zalecamy nie przesadzać z nadmiarem i choć takie buty nie posłużą długo, wybierz te z rezerwą około 5 mm.
Upewnij się, że dziecko chodzi w bucikach tak samo jak bez nich, but ładnie leży na pięcie, a maluch nie skręca palców.
Dla kogo są buty barefoot?
Buty barefoot będą idealne dla wszystkich posiadaczy zdrowych stóp. Jeśli zmagasz się z problemami zdrowotnymi, wadami rozwojowymi czy bólami skonsultuj noszenie butów barefoot z lekarzem.
Schorzenia nie przekreślają jednak noszenia butów barefoot - wielu fizjoterapeutów zaleca noszenie takiego obuwia, ale np. w połączeniu z wkładkami. Zaletą butów barefoot jest wystarczająca ilość miejsca dla stopy, a wkładki korekcyjne zazwyczaj łatwiej włożyć do nich niż do wąskich butów.
Z jakich materiałów są produkowane buty barefoot?
W opisie każdego modelu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące konkretnego produktu i materiału jego wykonania.
Ogólnie rzecz biorąc, producenci obuwia barefoot są świadomi, że tworzą buty, które promują naturalny ruch i zdrowy tryb życia. Wiąże się to z filozofią zrównoważonej mody, ekologicznej produkcji, recyklingu.
Oprócz klasycznej skóry, syntetyków i bawełny, wielu producentów oferuje również wyroby z konopii, korka, sztucznych materiałów pochodzących z recyklingu, skóry wegańskiej, bawełny organicznej itp.
Czy można chodzić w używanych butach barefoot?
Buty barefoot mają cienką podeszwę, dzięki czemu są mniej “deptane”. Mimo to but odkształca się odpowiednio do stopy - na podeszwie i przy pięcie. Z tego punktu widzenia “dziedziczenie” butów barefoot nie jest najlepszym pomysłem. Zawsze zależy to od stanu konkretnego buta, zwłaszcza jego podeszwy i okolicy kostek.
Jednocześnie ważne jest, ile czasu dziecko spędza w bucie. Jeśli nosi buty raz w miesiącu przez godzinę to nie ma żadnych przeciwwskazań, by później nosiło je młodsze rodzeństwo.
Jak prawidłowo zmierzyć długość stopy?
Prostą i dość dokładną opcją jest postawienie bosej stopy na kartce papieru, oparcie pięty o ścianę i zrobienie kreski ołówkiem przed najdłuższym palcem. Podczas rysowania stopy ważne jest, aby zobaczyć prawidłowe nachylenie ołówka - musi być ustawiony prostopadle.
Co zrobić, gdy moja stopa “wpada” między dwoma rozmiarami butów?
Nie przeceniaj ani nie lekceważ nadmiaru. Nawet osoba dorosła powinna mieć w bucie 4 mm przestrzeni, dlatego nie polecamy butów z nadmiarem mniejszym niż 4-5 mm. Jednocześnie nie warto kupować butów z zapasem większym niż 13 mm.
Jak dbać o buty?
- Suszenie butów - wyjmij wkładkę i pozostaw ją do wyschnięcia w normalnej temperaturze, nie na kaloryferze lub suszarce do włosów.
- Czyszczenie butów – usuń z butów piasek, błoto, kurz, sól - pomoże balsam lub pianka czyszcząca.
- Odżywiaj buty – naturalna skóra potrzebuje nawilżających kremów i balsamów, aby nie wysychała.
- Zabezpiecz buty - impregnacja zabezpiecza but przed wilgocią, solą i promieniowaniem UV.
- Więcej o pielęgnacji obuwia przeczytasz w naszym artykule.