Menu

3

2

-1

0

Nowości

Promocje

[]

Wszystko o butach barefoot

Kochasz uczucie zdejmowania butów po całym dniu lub chodzenia boso po piaszczystej plaży lub trawniku? Dlaczego jest fajne? Ponieważ dajesz stopom wolność i nieograniczoną swobodę. A w butach barefoot stopy są również swobodne, ale chronione, czyli jest jak natura chciała, ale bezpiecznie.

 

Co znaczy barefoot?

Pojęcie barefoot opiera się na angielskich wyrażeniach bare and foot, czyli bosa stopa. Jest to jednocześnie już też termin, który stwierdza, że zdrowe jest poruszanie się w sposób naturalny, przy jak najmniejszych ograniczeniach.

Ludzka stopa została ewolucyjnie opracowana, aby służyć jako podstawa i amortyzator dla układu mięśniowo-szkieletowego i oczywiście spełnia tę funkcję bez żadnego obuwia. Istotą buta jest ochrona stopy – przed urazami, odmrożeniami, oparzeniami… 

Jednak rozwój obuwia stopniowo podlegał trendom mody, aż do momentu, gdy buty zaczęły tracić właściwości użytkowe, a stały się „amortyzatorami”, które nie przynoszą wiele korzyści naszemu organizmowi. Wygląd odbywa się kosztem zdrowia, funkcje stopy przerzucane są na but, a sama stopa z tych umiejętności rezygnuje. Na szczęście istnieją buty barefoot, które pełnią funkcję ochronną, estetyczną, ale pozwalają stopie działać tak, jak natura to zaplanowała.

Nie można chodzić bez butów!

W dzisiejszych czasach chodzenie bez butów nie jest zbyt praktyczne. Dlatego tak ważne jest noszenie butów. Buty barefoot dzięki swoim właściwościom dają naszym stopom swobodę niezbędną do naturalnego i zdrowego chodzenia oraz funkcjonowania całego ciała. Czasami mają metkę alternatywnego / modnego sposobu noszenia butów, ale to się zmieniło w ostatnich latach. Wraz z rosnącym zainteresowaniem zdrowym obuwiem zmienił się design, a oferta odzwierciedla wymagania dotyczące wyglądu i użytkowania obuwia.

Jak działa stopa?

Ludzka stopa to genialne narzędzie. Składa się z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 mięśni i przyczepów, które współpracują ze sobą dosłownie na każdym kroku. Są wsparciem i źródłem percepcji i bodźców, które wysyłają do ciała. Podczas chodzenia angażujemy nie tylko części nóg, takie jak kostki, kolana, biodra, ale także bardzo mięśnie brzucha, przepony, wewnętrzne mięśnie stabilizujące i oczywiście mózg.

 

Stopa została zaprojektowana tak, aby dzięki łukowi poprzecznemu i podłużnemu oraz dzięki ruchomym i „chwytającym” palcom, funkcjonowała jako stabilna podstawa, która jest jednocześnie bardzo elastyczna. Działa to również jako amortyzator podczas chodzenia, biegania lub skakania. Dzięki temu możemy chodzić po każdej powierzchni bez cierpienia innych części ciała. Jeszcze łatwiej jest człowiekowi chodzić po utwardzonej niż miękkiej nawierzchni (porównaj chodzenie po ścieżce i chodzenie po piasku…).

Stopa zawiera dużą liczbę wrażliwych zakończeń nerwów czuciowych i jest bardzo wrażliwa na temperaturę, strukturę, siłę. Ponadto, stopa dostosowuje sposób poruszania się w zależności od potrzeb - jeśli będziesz chodzić po ostrych kamieniach – mózg we współpracy ze stopą automatycznie zmienia i zmiękcza stąpanie, ugina kolana, a przez to zmniejsza ból.

Jeśli pozwolimy stopom działać i reagować, stopa automatycznie dopasowuje się do terenu i zaczynamy chodzić zdrowiej i łagodniej dla naszego ciała. 

 

Jakie cechy ma zdrowa stopa?

  • Łuki poprzeczne i podłużne dobrze rozwinięte
  • Palce szeroko rozłożone
  • Duży palec służy jako podparcie
  • Elastyczne palce

 

Co szkodzi i przeszkadza stopie?

Dzięki dobrze rozwiniętym łukom poprzecznym i podłużnym stopa wspiera stabilność całego ciała. Kiedy dajemy naszym stopom wystarczająco dużo miejsca i swobody (w bucie), zaczynają intensywnie pracować. Odwrotnie się dzieje, gdy zamykamy stopę w ciasnej przestrzeni na kilka godzin dziennie. Wyobraź sobie noszenie ortezy przez kilka godzin dziennie – po kilku tygodniach nawet początkowo zdrowe mięśnie i przyczepy byłyby tak słabe, że wymagały wzmocnienia i ponownej rehabilitacji. Noszenie konwencjonalnych butów ma zasadniczo podobny wpływ na nasze stopy.

 

Jakie są podstawowe problemy zwykłych butów?

Dziś buty pełnią podwójną funkcję – ochronną i konstrukcyjną. Natomiast producenci nie zajmują się negatywnym wpływem na prawidłowe funkcjonowanie stóp i projektują buty, aby dobrze wyglądały (i się sprzedawały). Wśród podstawowych błędów możemy znaleźć:

 

  • Kształt palca nie pasuje do kształtu stopy
  • Zbyt gruba podeszwa
  • Podniesiony czubek lub/i podniesiona pięta
  • Dodatkowe wsparcie, zwłaszcza łuków 
  • Zbyt duże zmiękczenie podeszwy
  • Zły kształt czubka 

 

Czym są buty barefoot?

Istotą butów barefoot jest jak najmniejsze ograniczenie. Spełniają zatem funkcję ochronną i projektową, ale jednocześnie wspierają naturalny rozwój i funkcjonalność stopy, a tym samym całego układu mięśniowo-szkieletowego. 

 

Kluczowe cechy butów barefoot:

 

Anatomiczny czubek

Anatomicznie wyprofilowany czubek buta, który uwzględnia naturalny kształt stopy, a przez to zapewnia dużo miejsca na palce

Elastyczna podeszwa

Cienka i elastyczna podeszwa we wszystkich kierunkach – dzięki temu stopa, a dokładniej palce, mogą aktywnie pracować podczas chodzenia, a cała stopa odczuwa powierzchnię, po której się porusza

Zero spadku

Bez podniesionej pięty i podniesionych palców (zero spadku) - nie osłabia łuku poprzecznego i podłużnego oraz nie odchyla środka ciężkości ciała

Wkładka

Bez dodatkowego wsparcia łuku, który może działać i rozwijać się samodzielnie

 

Jakie korzyści płyną z chodzenia w barefootach?

Dużo miejsca na palce i cienka, elastyczna podeszwa umożliwia aktywną pracę palców podczas chodzenia i wzmacnia łuk poprzeczny. Jak każda inna grupa mięśniowa w ciele, mięśnie stopy potrzebują aktywnego zaangażowania, wzmocnienia, rozciągnięcia, aby prawidłowo pełnić swoją funkcję – aby stanowić idealną bazę dla całego układu mięśniowo-szkieletowego.

 

Anatomiczny kształt czubka zapewnia wystarczającą ilość miejsca na duży palec, który nie jest dociskany do pozostałych palców, a wręcz przeciwnie odsuwa się. Z jednej strony służy jako element stabilizujący, a z drugiej wzmacnia łuk podłużny przy aktywnym zaangażowaniu podczas chodzenia.

 

Cienka podeszwa pozwala stopie lepiej odczuwać powierzchnię i przekazywać informacje ciału (propriocepcja) – jeśli organizm się do tego przyzwyczai, bardziej uważa na to, jak porusza się po powierzchni, a tym samym jest mniej podatny na kontuzje.

 

Dobrze rozwinięty łuk poprzeczny i podłużny oraz prawidłowa pozycja dużego palca przekłada się następnie na dobre ułożenie kostek, kolan, bioder, ale także łopatek i odcinka szyjnego kręgosłupa, a także wpływa na zajęcie przepony i mięśnie brzucha. Z drugiej strony, słabe funkcjonowanie stopy może prowadzić do problemów z tymi poszczególnymi częściami.

 

Barefooty to nie jest “lek na całe zło”

Nie twierdzimy, że barefooty są dobre na wszystko. Chodzi tylko o Twoje samopoczucie i wygodę. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, buty barefoot to jeden ze sposobów, aby chodzić bardziej zdrowo. Pomyśl o stopach, a także o tym, co jesz, na czym śpisz, na czym siedzisz... W barefootach pomożesz w naturalnym ustawieniu swojego ciała i nie będziesz go niepotrzebnie krzywdzić. 

 

hello do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl